Aνακοίνωση για την διενέργεια εξετάσεων στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ του Πανεπιστημίου Κρήτης

Με την υπ’ αριθμόν 7η συγκρότηση της ΕΔΕ στις 9 Σεπτεμβρίου 2020 αποφασίστηκε η διενέργεια γραπτών εξετάσεων που θα διεξαχθούν δια ζώσης το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2020.

Mετά από την λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων στις 15 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 24.00 διαπιστώθηκε ότι οι εμπρόθεσμες και πλήρεις αιτήσεις των υποψηφίων είναι περισσότερες από 105. Σύμφωνα με την προκήρυξη του ΔΠΜΣ Ειδική Αγωγή  σε αυτήν την περίπτωση «γίνεται προεπιλογή 70 υποψήφιων και 10 επιλαχόντων με βάση τον φάκελο υποψηφιότητας. Μόνο οι υποψήφιοι που θα περιλαμβάνονται στη λίστα προεπιλογής έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις γραπτές εξετάσεις και στη συνέντευξη». Η διαδικασία προεπιλογής για την κατάρτιση της σχετικής λίστας θα στηριχθεί στα κριτήρια Α, Β και Δ του πίνακα μοριοδότησης της προκήρυξης καθώς και στα πλήρη δικαιολογητικά που έχουν κατατεθεί. Η προεπιλογή των υποψηφίων θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του προγράμματος καθώς και των συμμετεχόντων τμημάτων μέχρι την 23 Σεπτεμβρίου 2020 με τον αριθμό πρωτοκόλλου που λαμβάνεται κατά τον έλεγχο της αιτήσεως από την γραμματεία και ο οποίος χρησιμοποιείται στην ανακοίνωση αποτελεσμάτων αντί του ονόματος (σύμφωνα με το νόμο προστασίας προσωπικών δεδομένων).

Οι εξετάσεις που αφορούν και στα δύο μαθήματα (Μεθοδολογία της Έρευνας και Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση) θα διεξαχθούν στις 10.30-12.30 π.μ. στις αίθουσες Δ6, Δ7 και Δ3.7Α στην Πανεπιστημιούπολη του Γάλλου. Οι επιτυχόντες/ουσες στις γραπτές εξετάσεις θα κληθούν σε συνέντευξη στις 9 και 10 Οκτωβρίου 2020 μέσω skype.

Οδηγίες προς τους/τις  συμμετέχοντες/ουσες στις γραπτές εξετάσεις:

1. Παρακαλείσθε να βρίσκεστε στις παραπάνω αίθουσες το αργότερο στις 9.45 π.μ., ώστε να διασφαλιστεί η ομαλή διεξαγωγή των εξετάσεων. Απαραίτητο έγγραφο η αστυνομική σας ταυτότητα.
  2. Παρακαλείσθε να φοράτε μάσκα καθ’ όλη την διάρκεια της εξέτασης εντός της αίθουσας.
  3. Θα πρέπει να τηρείτε την απόσταση του >1,5 μέτρου από τους/τις υπόλοιπους/ες συμμετέχοντες/ουσες και τους επιτηρητές καθ’ όλη την διάρκεια της εξέτασης και να εφαρμόζετε τους κανόνες υγιεινής των χεριών και της αναπνευστικής υγιεινής (με ατομική ευθύνη).
  4. Η παράδοση των γραπτών σας θα πραγματοποιείται εφόσον δεν υπάρχει άλλος/η συμμετέχοντας/ουσα ενώπιον των εξεταστών και σε κάθε περίπτωση θα τηρείτε την απόσταση του >1,5 μέτρου όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Ο Δ/ντης του ΔΠΜΣ Ειδική Αγωγή

Ηλίας Κουρκούτας