Εγγραφές επιτυχόντων στο ΔΠΜΣ Ειδική Αγωγή

Οι επιτυχόντες φοιτητές/τριες μπορούν να κάνουν την εγγραφή τους στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα κατά την περίοδο Τρίτη 13 έως και Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020.

Σε περίπτωση που κάποιος/α από τους επιτυχόντες δεν εγγραφεί και δεν καταβάλει την προκαταβολή των τελών φοίτησης του/της στο ΔΠΜΣ έως και την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020,  χάνει το δικαίωμα συμμετοχής του/της στο πρόγραμμα και την θέση του/της παίρνει ο/η επόμενος/η υποψήφιος στη λίστα κατάταξης.

Οι εγγραφές θα γίνουν με τους ακόλουθους τρόπους:

• Όσοι/ες διαμένουν εκτός Ρεθύμνου μπορούν να στείλουν έγκαιρα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Γραμματεία με κούριερ της επιλογής τους (δική τους χρέωση) στην παρακάτω διεύθυνση:

ΔΠΜΣ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Γραμματεία Παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης

Πανεπιστημιούπολη Ρέθυμνο, ΤΚ. 74100

υπόψιν κ. Μαραγκουδάκη Μαριάνθη - θυρίδα 64

τηλ. 28310 77639

• Όσοι/ες επιθυμούν μπορούν να προσκομίσουν αυτοπροσώπως στη Γραμματεία του ΔΠΜΣ τα απαραίτητα δικαιολογητικά τις παρακάτω ημέρες και ώρες:

15/10,  16/10,  19/10 και 20/10  από 10.00 έως 13.00 πμ.

Κατά την προσέλεύσή τους οφείλουν να λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας (μάσκα και αντισηπτικό).

Τα δικαιολογητικά εγγραφής είναι τα παρακάτω:

• Αίτηση εγγραφής (συνημμένο)
  • Φόρμα έκδοσης παραστατικού (συνημμένο)
  • Φωτοτυπία Ταυτότητας
  • Βεβαίωση ΑΜΚΑ
  • Μία (1) φωτογραφία τύπου ταυτότητας (μπαίνει πάνω στην αίτηση)
  • Αποδεικτικό κατάθεσης προκαταβολής των τελών φοίτησης 200 ευρώ που αναγράφει το όνομα του υποψηφίου/ας
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/86 όπου ο υποψήφιος /α δηλώνει ότι:

«Δηλώνω υπεύθυνα α) ότι τα στοιχεία μου είναι ακριβή και αληθή. Σε περίπτωση ανακρίβειας γνωρίζω ότι θα έχω τις συνέπειες που προβλέπονται από τις διατάξεις του Ν.1599/1986  β) ότι μπορώ να ανταποκριθώ  πλήρως σε όλες τις απαιτήσεις της υποχρεωτικής φοίτησης μου σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών του Δ.Π.Μ.Σ. «Ειδική Αγωγή» και την προκήρυξη.»

• Επίσης, θα πρέπει να προσκομιστούν σε έντυπη μορφή όλα τα δικαιολογητικά που είχαν υποβληθεί ηλεκτρονικά  κατά την αίτηση  (πτυχίο-αναλυτική βαθμολογία, πιστοποιητικό ξένης γλώσσας, πτυχιακή εργασία και περίληψη, καθώς και τα δικαιολογητικά της εργασιακής εμπειρίας).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Όλα τα αντίγραφα των τίτλων σπουδών θα πρέπει να είναι ευκρινή και αν πρόκειται για ξένους τίτλους σπουδών να είναι και επικυρωμένα από δικηγόρο, ώστε να ελεγχθεί η γνησιότητά τους.
  • Το έντυπο της φόρμας έκδοσης παραστατικού πρέπει να συμπληρωθεί για την έκδοση αποδείξεως ή τιμολογίου στα στοιχεία που επιθυμείτε.
  • Προσεχώς θα  αποσταλούν σε όλους τους νέους φοιτητές/τριες  το έντυπο αιτήσεως απαλλαγής διδάκτρων καθώς και  τα κριτήρια που θέτει ο νόμος για την απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης.
  • ΄Οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία προσδιορισμού των δικαιούχων για απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης θα καταβληθούν 4 δόσεις των 700 ευρώ στην έναρξη του κάθε ακαδημαϊκού εξαμήνου.

Η κατάθεση της προκαταβολής των τελών φοίτησης (200 ευρώ) πρέπει να γίνει στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ κατά το χρονικό διάστημα των εγγραφών από 13 έως  και 21 Οκτωβρίου.

Τα στοιχεία για την κατάθεση είναι τα εξής:

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Δικαιούχος:    ΕΙΔΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Αριθμός Λογαριασμού:    5757-083888-506

IBAN:   GR03 0172 7570 0057 5708 3888 506

Στο έντυπο της κατάθεσης πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του υποψήφιου φοιτητή.

Προσοχή--Τα στοιχεία του καταθέτη θα πρέπει να είναι αυτά στα οποία θα εκδοθεί η απόδειξη ή το τιμολόγιο.

• Η εγγραφή του φοιτητή ολοκληρώνεται με την αποστολή από τη Γραμματεία του εντύπου ενεργοποίησης λογαριασμού με το οποίο λαμβάνει προσωπικούς κωδικούς ώστε να έχει πρόσβαση στις Ηλεκτρονικές Ακαδημαϊκές Υπηρεσίες του Π.Κ (απόκτηση ακαδημαϊκής ταυτότητας,  δηλώσεις μαθημάτων, εγγραφή στο e class , ηλεκτρονικό ταχυδρομείο κ.α.).
  • Οι κωδικοί αυτοί είναι απολύτως προσωπικοί και αποτελούν προσωπικό δεδομένο του φοιτητή. Η αποστολή των κωδικών από τη Γραμματεία στον δικαιούχο θα γίνει με αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος στην προσωπική ηλεκτρονική διεύθυνση του (αυτή που έχει δηλώσει κατά την αίτηση του).
  • Οι υποψήφιοι που θέλουν να πληροφορηθούν για τη σειρά κατάταξής τους ή την μοριοδότηση τους, μπορούν να επικοινωνούν με τη Γραμματεία τις ημέρες και ώρες λειτουργίας της γραμματείας στο τηλέφωνο 28310-77639 ή  μέσω e-mail στο  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Οι δηλώσεις των μαθημάτων θα γίνουν από 21/10/2020 έως και 26/10/20.
  • Το χειμερινό εξάμηνο αρχίζει μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών και των δηλώσεων τη Δευτέρα  26/10/20.
  • Τα πρόγραμμα μαθημάτων και τα προσφερόμενα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου 2020 μαζί με τα περιγράμματα τους έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΔΠΜΣ.

Ο Διευθυντής του προγράμματος

Ηλίας Κουρκούτας