Το Σάββατο 16/01/2021 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) για την επέκταση των μέτρων για την πανδημία COVID-19 έως και τη Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2021.  Σύμφωνα με την παραπάνω ΚΥΑ αναστέλλεται «κάθε είδους εκπαιδευτικής διαδικασίας με φυσική παρουσία, συμπεριλαμβανομένης της πρακτικής άσκησης φοιτητών, με εξαίρεση τη δυνατότητα διενέργειας κλινικών ασκήσεων φοιτητών του τελευταίου έτους των προγραμμάτων σπουδών α' κύκλου Τμημάτων/Σχολών Επιστημών Υγείας των Α.Ε.Ι., κατόπιν απόφασης της Συγκλήτου του οικείου Α.Ε.Ι.». Το μέτρο αυτό έχει επιβληθεί από τις 07/11/2020 και ανανεώνεται συνεχώς από τότε.

Λόγω της παραπάνω απόφασης και της αδυναμίας πρόβλεψης των επιδημιολογικών συνθηκών που θα επικρατήσουν κατά τη διάρκεια του εαρινού εξαμήνου 2020-2021, η Ειδική Διατμηματική Επιτροπή του ΔΠΜΣ αποφάσισε την αλλαγή του προγράμματος, όπως περιγράφεται παρακάτω, και η οποία θα ισχύσει μόνο για τους φοιτητές και φοιτήτριες του 2ου έτους σπουδών (εισαγωγή 3Ο /2020)  για το ημερολογιακό έτος 2021.

Συγκεκριμένα, για όλους τους φοιτητές/τριες του 2ου έτους σπουδών το εαρινό εξάμηνο 2020-2021 θα ισχύσει το πρόγραμμα του Δ΄έξαμήνου και το χειμερινό εξάμηνο 2021-2022 το πρόγραμμα του Γ΄εξαμήνου κατά τα προβλεπόμενα στο ΦΕΚ ίδρυσης του ΔΠΜΣ, ως εξής:

• Όσοι/ες επιλέξουν την εκπόνηση Διπλωματικής Εργασίας Ειδίκευσης, το τρέχων εαρινό εξάμηνο θα εγγραφούν για Διπλωματική με φόρτο εργασίας 20 ECTS (αντί για 10) και για ένα μάθημα ελεύθερης επιλογής-Στατιστική Ι (αντί για την Πρακτική άσκηση). Κατά το χειμερινό εξάμηνο 2021-2022 θα εγγραφούν για διπλωματική εργασία (10 ECTS) και Πρακτική άσκηση 180 ωρών (20 ECTS).
  • Όσοι/ες ΔΕΝ επιλέξουν την εκπόνηση Διπλωματικής Εργασίας Ειδίκευσης, το τρέχων εαρινό εξάμηνο θα εγγραφούν σε δύο μαθήματα ελεύθερης επιλογής (αντί για ένα) και Πρακτική άσκηση 90 ωρών (10 ECTS) (αντί για 180 ωρών). Κατά το χειμερινό εξάμηνο του 2021-2022 θα εγγραφούν σε ένα μάθημα ελεύθερης επιλογής (10 ECTS) και την Πρακτική άσκηση 180 ωρών (20 ECTS).
  • Η Πρακτική άσκηση των 90 ωρών του τρέχοντος εξαμήνου θα γίνει σε μορφή εργαστηριακού μαθήματος εκτός σχολείων και δομών.
  • Η μορφή του εργαστηρίου και περιγραφή της υλοποίησης του θα ανακοινωθούν σύντομα.
  • Η διεξαγωγή των 90 ωρών Πρακτικής άσκησης με εργαστηριακό τρόπο δεν επηρεάζει τα επαγγελματικά δικαιώματα των φοιτητών καθώς σύμφωνα με όσα ορίζονται στην Υπουργική Απόφαση που αφορά στα μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής, οφείλουν να πραγματοποιήσουν τουλάχιστον το 60% της πρακτικής τους άσκησης στις δομές όπου αυτή υλοποιείται και η Πρακτική άσκηση 180 ωρών που θα υλοποιηθεί το χειμερινό εξάμηνο 2021-2022 με φυσική παρουσία στις δομές αντιστοιχεί σε 67%.

Ως προς τον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου δεν μπορεί ακόμη να ανακοινωθεί η δια ζώσης ή εξ αποστάσεως διδασκαλία για ολόκληρο το εξάμηνο.

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν εξ αποστάσεως και θα περιμένουμε τις σχετικές αποφάσεις του Υπουργείου οι οποίες  θα ανακοινωθούν κατόπιν των εισηγήσεων της Επιτροπής των ειδικών, βάσει των επιδημιολογικών δεδομένων.