Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 04/03/2024, ώρα 18.00-20.00.
Με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου «Αποτελεσματικές Παιδαγωγικές Παρεμβάσεις για τις Μαθησιακές Δυσκολίες: Διδακτικό Πρόγραμμα για τη Βελτίωση της Αναγνωστικής Κατανόησης και της Γραπτής Έκφρασης» (συγγραφείς: Φαίη Αντωνίου & Βασιλική Κόκκαλη) και του Βιβλίου του μαθητή με τις υποστηρικτικές δραστηριότητες του διδακτικού προγράμματος «Ατλαντίς: Ο μύθος της χαμένης Ατλαντίδας», θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο αναφορικά με τον σχεδιασμό και τη δημιουργία αποτελεσματικών προγραμμάτων παρέμβασης, με εισηγήτριες τις κυρίες Φαίη Αντωνίου και Βασιλική Κόκκαλη.

Θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα ένα ολοκληρωμένο διδακτικό πρόγραμμα (βιβλίο μαθητή & εγχειρίδιο εκπαιδευτικού) –με ερευνητικά τεκμηριωμένη αποτελεσματικότητα– με στόχο την ενίσχυση δύο απαιτητικών ακαδημαϊκών δεξιοτήτων, της αναγνωστικής κατανόησης και της γραπτής έκφρασης μαθητών με Μαθησιακές Δυσκολίες.

Θα δoθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

O σύνδεσμος παρακολούθησης για το webinar θα αποσταλεί μετά την εγγραφή σας εδώ.